INFORMACJA DLA KANDYDATÓW DO SŁUŻBY W POLICJI
Postępowanie kwalifikacyjne wobec osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji prowadzą: Komendant Główny Policji wobec kandydatów do służby w Komendzie Głównej Policji oraz komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji zgodnie z terytorialnym zasięgiem działania.
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii,
- nie karany i korzystający z pełni praw publicznych,
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie,
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.
Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej, tj. być przeniesionym do rezerwy. Fakt ten powinien być udokumentowany wpisem w książeczce wojskowej.
- Podanie o przyjęcie do służby w Policji (adresowane do Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach),
- Wypełniony kwestionariusz osobowy (część A i C),
- Życiorys napisany odręcznie,
- Kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, kwalifikacje zawodowe (oryginały do wglądu),
- Inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich złożenia wynika z odrębnych przepisów lub określonych preferencji,
- Dowód osobisty (do wglądu),
- Książeczka wojskowa (do wglądu).
Komplet wymaganych dokumentów należy składać osobiście w Wydziale Kadr i Szkolenia KWP w Kielcach ul. Seminaryjska 12, od wtorku do czwartku w godz. 1000 - 1400, pokój 20.
Konsultacje – pokój 18, 20, tel. 041 349 16 56 lub 041 349 16 51
na stronie internetowej Komendy Głównej Policji (www.policja.pl/rekrutacja) oraz KWP w Kielcach (www.swietokrzyska.policja.gov.pl)
Podstawę prawną procedury kwalifikacyjnej stanowi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 sierpnia 2007r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. Nr 170, poz. 1202).
INFORMACJA DLA OSÓB, KTÓRE ODBYŁY SŁUŻBĘ KANDYDACKĄ
W ODDZIAŁACH PREWENCJI POLICJI
- obywatel polski o nieposzlakowanej opinii
- nie karany
- korzystający z pełni praw publicznych
- posiadający co najmniej średnie wykształcenie
- posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować
Policjanci w służbie kandydackiej powinni wystąpić z wnioskiem do Świętokrzyskiego Komendanta wojewódzkiego Policji w Kielcach o przyjęcie do służby w Policji przed zakończeniem służby kandydackiej.
Kandydaci przeniesieni do rezerwy po zakończeniu służby kandydackiej powinni, nie później niż w ciągu 3 lat od zakończeniu tej służby złożyć w komendzie wojewódzkiej Policji następujące dokumenty:
- pisemne podanie o przyjęcie do służby w Policji
- wypełniony kwestionariusz osobowy
- własnoręcznie napisany życiorys
- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały dokumentów do wglądu)
W przypadku osób, które w trakcie służby kandydackiej w oddziałach prewencji Policji wystąpią z wnioskiem o przyjęcie do służby w Policji (§ 15 ust. 1 rozporządzenia MSWiA z dnia 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji):
- przeprowadzenie testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby
- przeprowadzenie wywiadu zorganizowanego
- ustalenie przez komisję lekarską, podległą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby
W przypadku osób przeniesionych do rezerwy, nie później niż w ciągu trzech lat od zakończenia służby kandydackiej (§ 16 ust. 1 rozporządzenia MSWiA z dnia 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji):
- ocenę złożonych dokumentów
- przeprowadzenie rozmowy wstępnej
- sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym
- ocenę sprawności fizycznej
- przeprowadzenie testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby
- przeprowadzenie wywiadu zorganizowanego
- ustalenie przez komisję lekarską, podległą ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby
- przeprowadzenie postępowania sprawdzającego
Wszystkie wymienione etapy postępowania kwalifikacyjnego prowadzą komendanci wojewódzcy/stołeczny Policji zgodnie z terytorialnym zasięgiem działania.
Formularz kwestionariusza osobowego można pobrać w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, Komendzie Miejskiej/Powiatowej Policji. Wymieniony formularz dostępny jest także na stronie internetowej Komendy Głównej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.